SİTE KULLANICI SÖZLESNESİ

1. Gizlilik Anayasası ►►

2. Üyelik Hakkında Bilgi Edinme  Anayasası ►►


3. Niğde Narköyü Web Site Kuralları 
Kullanıcı ANAYASASI

Bu portalın kuruluş amacı

İst.Niğde Narköyü ve derneğinin Tanıtılması ve Üyelerinin bilgi edinme,bilgi güncelleme ve Online İşlemler,sorgulamalar bir çok vb. işlemler içindir.


Şartname ;
Web site kuralları,kullanıcı ANAYASI'sını okumamış olsanız dahi,kayıt işlemizi tamamladıktan sonra veya ilk mesajınızı gönderdikten sonra tüm kuralları kabul etmiş sayılırsınız...


A. Üye Kayıt:

1. Üye olurken ahlaksız isim seçmek, imzalara siyasi amaçlı yazılar yazmak yasaktır. Üye olurken lütfen absürt, saçma bir nick kullanmayınız. Otomatik cevaplamaya ayarları bir mail adresi de vermeyiniz.
1.a. İçerisinde hack geçen bir isim ile katılamazsınız.
1.b. site.com, site.net gibi bir isim kullanamazsınız.
2.Form doldurma işlemi gerçekleştikten sonra, e-posta adresinize gönderilen aktivasyon linki çalıştırılana kadar siteye giriş yapamazsınız (gerekli ayarlar yönetici tarafından yapıldıysa). Bunun için çalışan bir e-posta adresinizi girmeniz önemlidir.


B. Site Kullanımı:
4.T.C yasalarını ya da uluslararası kanunları, anlaşmaları, tüzükleri çiğneyen yazılar içeren mesajlar forumlara ve web yayını gönderilemez.

5.Katılımcılar yeni bir konu başlığı açmadan önce o konunun web Site ve bilgi alanında mevcut olup olmadığını kontrol etmeliler. Bunun için sitenin arama özelliği ve bilgi alanının arama özelliği kullanılabilir. Aynı isimli veya aynı tartışmaları içeren konular açılamaz.
6.Sitede belirli bir arşivleme sistemine geçebilmemiz ve eski konulara daha çabuk ulaşabilmemiz için gönderilecek konuların başlıkları lütfen içerikleriyle bağlantılı olsunlar. Yani daha fazla "Yardım, çok acele yardım, help me..." ile başlayan konu başlıkları seçmemeye özen gösterin. Sonuçta hepimizin soruları önemli ve bir an önce çözüm beklemekte..
7.Başlıkları yazarken başlıktan önce tek kelimelik bir açıklayıcı yazmaya özen gösterin.
Örneğin yardım istiyorsanız mesaj başlığınızı şöyle başlatın:
[YARDIM] Resim Gönderemiyorum. Açıklayıcı bir bilgi veriyorsanız:
[BİLGİ] Gönen Hakkında hatıra yazıları, şeklinde ifadeler kullanın.
( NOT: Bu kuralı ihlal edenlere cevap yazılmayabilir. )


C. Mesaj Yazma:
8.Türkçe'yi mümkün olduğunca doğru kullanmaya ve IRC lisanı ile mesaj yazmamaya gayret ediniz. Yazdığınız mesajlarda mümkün olduğu kadar herkesin anlayabileceği tarzda cümleler seçiniz; çünkü konu dahilinde herkes sizin kadar uzman olmayabilir. Büyük harfle yazı yazmak bağırma anlamına gelir ve aşırıya kaçmadan, yalnızca bağırdığınızı ifade etmek için kullanın. Bunun yanında boş, anlamsız ve kısa mesajlar da yazılmamalıdır.

9.Site ortamında genel ahlak kurallarına aykırı, kişileri/kurumları küçük düşürücü, hakaret niteliğinde sözler kullanamazsınız. (Size karşı böyle bir durum söz konusu ise kesinlikle web siteye cevap yazarak tartışma başlatmayınız ve durumu özel mesajla forum yöneticilerinden birine bildiriniz.) Hacking, cracking, warez gibi illegal konularından bahsetmek, forum nasıl hacklenir gibi sorular kesinlikle yasaktır.
10.Sitenin quote (alıntı) özelliği ve attachment (dosya ekleme) özelliği gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Uzun yazılara, makalelere imza eklememek hız için tercih sebebidir. Mesajlarda öğretici veya örnek gösterici küçük boyutlu imajlar dışında resim kullanılamaz.
11.Mesajlarda aleni olarak karşılık teklif etmek kesinlikle yasaktır. Ve bu konuda uyarı bile yapılmayacaktır. Böyle konular kilitlenebilir, konuyu açan uzaklaştırılabilir. Bu kuraldaki amaç; böyle bir mesajın kalitemizi düşürmesini engellemek.


D. Özel Mesajlar ile İlgili Hususlar:
12.Özel Mesaj yolu ile diğer kullanıcılara reklam içerikli, rahatsız edici mesaj gönderilmesi kesinlikle yasaktır. (Bu tür mesajları bildiriniz).

13.Web Site yöneticilerinden özel mesajla destek istemeyiniz. Bölüm Yetkilileri ve yöneticilerimiz destek amaçlı olmayan tüm özel mesajlarınıza açıktır.
14.Veriden tasarruf etmek için, gereksiz özel mesajlarınızı lütfen silin.
E. Yetkiler:
15.Site yöneticileri yazılan yazının konusuyla ilgili olmayan bir bölümde yazıldığına karar verirlerse, yazıyı uygun bölüme aktarır veya silerler. Bu nedenle itiraz türü yazıların da silinmesi, veya cevaplandırılması yönetici yetkisindedir.

16.Kurallara uymayan ya da gönderdikleri mesajlar ile forum düzenine zarar verdikleri düşünülen üyeler yöneticiler tarafından uyarılıp, davranışın tekrarında sistemden uzaklaştırılırlar. Yeni üye statüsündeki kişiler (30 mesajdan az mesaj gönderen kullanıcılar) forum kurallarına ihlal etmeleri durumundan uyarılmaksızın sistemden süresiz uzaklaştırılabilirler.
17.Web kurallarının güncellenme veya yenilerinin eklenmesi hakkı forum yöneticilerine saklıdır ve "ariyet sözleşmesi" gereği her an güncellenebilir. Kurallarda değişiklik olması durumunda kullanıcılar bilgilendirilir. Yeni kuralları kabul etmeyenlerin üyeliklerinin iptalini talep etme hakları vardır.
18.Özellikle yüksek rütbeye sahip yöneticilerin yaptığı uygulamalar hiçbir şekilde sorgulanamaz. (Mesaj silme, mesaj düzenleme, kural koyma, vb...)
19.Her ne olursa olsun, site ve forum yöneticilerini küçümsemek, kişiliklerine saldırmak ve rencide etmek kesinlikle yasaktır.
NOT:Yukarıdaki kurallar her forumda ve Web siteler için geçerlidir. Ancak bazı forumlarda Moderatörler tarafından yazılmış "forum,web site kuralları" olabilir. Bunlar sadece o forum ve web siteler için geçerlidir.


Avatar & İmza Kuralları
Avatar Resimleri :
* Avatarlar site kurallarına aykırı olamaz.

* Aşırı animasyon içeremez.
* Rütbe resimleri ve yönetici avatarları taklit edilemez.
* Uzak avatarlar bir-kaç sn. içinde yüklenebilmelidir.
* Din ya da politika ile ilgili bir resim kullanılamaz, bir partinin simgesi olamaz ve reklam içeremez.
* Lütfen kullanacağınız avatarları mümkün olduğu kadar sıkıştırın.


İmzalar :
Genel :
* İmzalar site kurallarına aykırı olamaz.

* Gözü yorucu ve görünüşü bozucu renk ve büyüklükte olamaz.
* Ticari kaygı ile ticari reklam içeremez. ("Farkı bizde yaşayın" vb. gibi msj.lar dahil).
* Din ya da politika ile ilgili bir yazı kullanılamaz.
* Görselliği bozan resim kullanılamaz.
* Tavsiye: Küçük boyda font ile (size=9) en fazla 3 satır olabilir.
Kurallara uyulmadığı taktirde uyarı alabilir, avatar ve imzanız uyarı yapılmaksızın silinebilir. Avatar ve imza kullanma hakkınız, yönetici tarafından uyarı yapılmaksızın kısıtlanabilir.


Mesajlara Dosya Ekleme Kurallar:
- Web'de zaten olan bir dosya veya resimi eklemeyin, link verin.

- Ekleyeceğiniz resim büyükse, imkanınız varsa sıkıştırın, renk sayısını azaltın, optimize edin. Daha az yer kaplayacaksa JPG yerine her zaman PNG tercih edin.
- Sıkıştırılmış dosya gönderirken içinde thums.db gibi artıkarın olmamasına dikkat edin.
Kural İhlallerinde Uygulanabilecek Yaptırımları
Kural ihlallerinde mesaja uygulanacak 3 türlü yaptırım vardır. Kilitleme, silme ve düzenleme.


Yaptırımların uygulandığı zamanlar:
Başlığın Kilitlenmesi: (Mesajı yazan sorusunun cevabını almadıysa başlık kilitlenmemelidir.)
1. Açılan konu site kurallarının birden fazlasına aykırı ise başlık kilitlenebilir.
2. Daha önce açılmış başlığın aynısından açmak veya daha önce cevaplanmış bir soruyu aynı şekilde sormak kilitlenme sebebidir.
3. Başlık içinde konu başlıktan sapar ve bunun ilerisinde konunun artık açılan başlıkla hiç ilgisi kalmazsa başlık kilitlenir.


Başlığın Silinmesi: (Yalnızca başlığı açan kuralları ihlal ederse...)

1.Açılan konu site kurallarının birden fazlasına aykırı ise başlık silinebilir.
2. Bir kişiyi veya kurumu aşağılayıcı ve ona hakaret içerici ifadeler yer alan başlıklar hiçbir kilitleme ve uyarı yapılmaksızın silinecektir.
3.İyi ya da kötü, övgü ya da hakaret içeriği olması fark etmeksizin herhangi bir üyeyi hedef alan başlık direkt silinir.
4.Gayet düzgün giden bir başlığa gelen konuyu saptıracak içerikli cevap silinir.


Başlığın Düzenlenmesi:
1.Açılan konu site kurallarına aykırı ufak kısımlar içeriyor ise başlık düzenlenebilir.

2.Reklam içerikli başlık-mesajlar; hedeflerine ulaşmaması için düzenlenir ve reklam olmaktan çıkarılır.
3.Yeterli açıklamaya sahip olmayan ve başlığı gördüğünde üyeyi yanıltacak konularda ufak düzenlemeler yapılabilir.


Üyeler Yönetime Özel Msj. Yollarken
Forumlara yazmanız gereken konuları özel mesaj olarak yönetime göndermeyiniz, bunu yaptığınız taktirde hem sağlıklı cevap alamıyorsunuz, hem de diğer üyelerin merak ettiği sorulara, cevap kaynağı oluşamıyor. Unutmayın sizin sormuş olduğunuz bir soru, binlerce kişiye cevap oluyor...


Site yönetimine sadece "Site Hakkında" yazabilirsiniz:
* Site ve forum (bölüm) ile ilgili sorularınız.

* Rahatsız olduğunuz üye veya konu.
* Site özelliklerinde yaşamış olduğunuz sorunlar.
* Üyelik hakkında bilgi (banlanma, konu silinmesi, mesaj silinmesi veya kitlenmesi vs.) Gibi sorun veya önerilerinizi site yönetimine her zaman yazabilirsiniz, size en yakın zamanda cevap verilecektir.Yardım amaçlı, forumlara sorulması gereken soruları kapsayan özel mesajlara yöneticiler tarafından cevap vermiyecektir.

Kuralları okuduğunuz için teşekkürler.


Niğde Narder Portalı

BANKA İBAN NUMARASI
İst.Sultangazi Garanti Bankası
15 0006 2000 4750 0006 2942 49
Niğde Merkez Nar Mahallesi ve Koyu
Yardımlaşma Dayanışma Derneği
KAN GRUBU BANKASI