7/24 ONLİNE ÜYE GİRİŞİ
 ONLİNE WEB ŞUBE 
 
 
                        
UYARI: Adı/Soyad BÜYÜK HARF ile Yazınız
UYARI: Doğrulama için 2 kez Giriş Yapınız
NARDER'İM
Sesli Mesaj Hattı
İstek,Öneri / Şikayet Hattı
Sadece Narder Üyelerine içindir.

KURUMSAL/POSTA GİRİŞİ

Tüm Basın & Medya'da - Şenlikte Mahsur Kaldılar

 

 Şenlikte mahsur kalan 1500 kişi kurtarıldı

Nar Vadisi Şenliğine giden yağmura kaldı
 
28 Haziran 2010 - 15:30
Nar Vadisi Şenliğine giden binlerce kişi yağan aşırı yağmurun etkisiyle şenlik alanında sabah saatlerine kadar mahsur kaldı.

Nar Vadisi Şenliğine giden binlerce kişi yağan aşırı yağmurun etkisiyle şenlik alanında sabah saatlerine kadar mahsur kaldı.

 Nar Köyü ve Nar Mahallesi Sosyal Yardımlaşma Derneği tarafından bu yıl 7’incisi düzenlenen “Geleneksel Narlı Göl ve Nar Vadisi Şenlikleri”ne katılan yaklaşık 2 bin kişi ve 300 araç aniden bastıran sağanak yağmur sebebiyle Nar Köyü Delikli Kaya Mevkii’nde 15 saat boyunca mahsur kaldı.

 Şenlik programını takip etmek üzere şenlik alanında bulunan Gazetemiz Muhabiri Musamettin Kılıç da mevkide     15 saat boyunca yaşanan olaylara yakinen şahit olurken, bölgeye İl Özel İdaresi’nin iş makineleri ile birlikte Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE), AKUT, İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri ve jandarmanın sevk edilmesiyle tamamlanan yol açma ve kurtarma çalışmalarının ardından katılımcılar sabah 05.00’de dönüş yoluna geçebildi.

  HER ŞEY GÜZEL BAŞLADI  : Bu yıl 7’incisi düzenlenen Geleneksel Narlı Göl ve Nar Vadisi Şenlikleri, geçtiğimiz hafta sonu saat 10.00’da İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ak Parti Niğde Milletvekilleri Muharrem Selamoğlu,  İsmail Göksel, İl Genel Meclis Başkanı Nuri Ayduğan, Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Ak Parti Niğde İl Başkanı Yaşar Ataç ve Merkez İlçe Başkanı Ayhan Çalkan’ın yanı sıra çok sayıda davetlinin katıldığı şenlik, Tertip Heyeti Üyelerinin yaptığı selamlama konuşmaları ile sürdü. Milletvekilleri Selamoğlu, Göksel ve İl Genel Meclis Başkanı Ayduğan tamamladıkları konuşmalarının ardından şenlik alanından ayrılırken, halk oyunları gösterileri, düzenlenen çeşitli etkinlikler, oyunlar ve yarışmalarla devam eden şenliğin seyrini saat 15.00’de aniden bastıran sağanak yağmur tamamen değiştirdi. 

ANSIZIN YAĞMUR BAŞLADI

SEL YOLU KAPATTI   :  Ansızın başlayan ve giderek şiddetlenen yağmur, İstanbul, İzmir ve Niğde’den şenliğe katılan çok sayıda vatandaşa zor saatler yaşattı. Şiddetli yağmurun etkisiyle meydana gelen sel baskını şenlik bölgesine giden yolu kapatırken, yağışın etkisiyle kaygan bir zemin halini alan mevkide yürümekte zorlanan vatandaşlar birbirlerine tutunarak yol alabildi.

Yürümenin bile güç olduğu kaygan zeminde katılımcılar, uçurumdan aşağı düşmek üzere olan Bozköy Yenikent Mahalle Muhtarı Erkan Öncel’e ait aracı kendi imkânlarıyla kurtardı. Aracı bağladıkları halatla uçurumun kenarından alan vatandaşlar, halatı yakında bulunan bir ağaca bağlayarak durdurabildi. İlerleyen saatlerle birlikte giderek soğuyan havaya karşı koymaya çalışan katılımcılar, geceyi topladıkları çalı çırpıları yaktıkları ateşin başında ısınarak ve kurtarılmayı bekleyerek geçirdi.  

15 SAAT MAHSUR KALDILAR  : Vatandaşların yardım istemesi üzerine İl Özel İdare'ye ait iş makineleriyle birlikte AKUT, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi  (UMKE) ve İl Afet Acil Durum Müdürlüğü ekipleri bölgeye sevk edildi. Jandarmanın da desteğiyle başlatılan kurtarma çalışmaları devam eden yağmur nedeniyle güçlükle yürütüldü. Ekipler, gece ulaştıkları bölgede ilk önce 2 hasta, 1 yaşından küçük 8 bebek ile anneleri ve 10 yaş altı 4 çocuğu köye indirildi. Yolda mahsur kalan araçları da kurtaran ekipler gece boyu çalışmalarını sürdürdü. Yağmurun durmasıyla birlikte İl Özel İdaresi'ne ait iş makineleri sabah 05.00'de sel sularıyla balçık haline dönen yolu açmayı başardı. Ardından şenliğe katılan vatandaşlar araçlarıyla birlikte köye indirildi. İl Özel İdare Genel Sekreteri Muhittin Şahin ve İl Sağlık Müdürü Bahattin İlter de bölgede kurtarma çalışmalarını takip etti.