7/24 ONLİNE ÜYE GİRİŞİ
 ONLİNE WEB ŞUBE 
 
 
                        
UYARI: Adı/Soyad BÜYÜK HARF ile Yazınız
UYARI: Doğrulama için 2 kez Giriş Yapınız
NARDER'İM
Sesli Mesaj Hattı
İstek,Öneri / Şikayet Hattı
Sadece Narder Üyelerine içindir.

KURUMSAL/POSTA GİRİŞİ
Bayram ÇINAR
narder@hotmail.com.tr
“Paran kadar değil, Hayrın kadar konuş”
01/10/2012

İnsan zenginleşmeye, güzel imkânlara, mala, mülke, paraya, makama, şöhrete, iktidara, güce kavuşursa, acizliğini unutmaya ve kibirlenmeye başlar. İnsanın nefsinde, zenginlik ya da güç bulunduğunda zalimleşmeye, zorbalaşmaya, azgınlaşmaya ve vicdansızlaşmaya karşı bir eğilim vardır. Eğer insan kendisine verilen imkânlardan, (maldan, mülkten, makamdan, şöhretten, güçten) dolayı azgınlaşmayacağını, kibirlenip şımarmayacağını, enaniyet gösterip büyüklenmeyeceğine, yaptığı iyiliklerle, yardımlarla Allah’a şükrederek gösterirse, Allah’ ta ona daha fazla nimet verecektir.

İslam insanların sadece Allah’a kul olmasını, Allah’tan başka her şeyin esaretinden, köleliğinden kurtulmasını, insanın yaratılmışların efendisi olma özelliğini korumasını arzu etmektedir. Bencillikten kurtulan, paraya ve mala düşkünlükten temizlenen, darda ve zorda kalanların yardımına koşmayı huy edinen kimseler Allah’ın sevdiği kimselerdir.İnsanlar mal, makam, şöhret, para ve dünya sevgisi ile Allah’ın rızasını kazanmak arasında bir tercih yapmak zorundadır. Bir imtihandan geçiriliyoruz. Mallarımızdan sevdiklerimizi sadece Allah’ın rızasını umarak, yoksullara, fakirlere, ihtiyaç sahiplerine, aç ve açıkta olanlara, hayır kurumlarına verirsek bu imtihanı kazanmış oluruz.

“Paran kadar değil, Hayrın kadar konuş  ne güzel bir söz öyle değil mi? Bazı  dernekler ve hayır sever iş adamları hayır işlerini o kadar önemsemişler o kadar ileri götürmüşler ki, birbirleri ile konuşurken paran kadar değil hayrın kadar konuş derlermiş. İşte ne güzel örnek alınacak, gıpta edilecek, gurur duyulacak bir davranış.  

 Torunları olarak her zaman övündüğümüz üç kıtaya ve 600 yıl dünyaya hâkim olmuş Osmanlı zamanında, hayır sahipleri tebdil-i kıyafetle pek çok zengin hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal, manav dükkânlarına gider; onlardan zimmet defteri denilen veresiye defterini çıkarmalarını ister. Baştan, ortadan ve sondan rastgele sayfaların toplamını yaptırıp, bu borçları silin, Allah kabul etsin der, kendilerini tanıtmadan çekip gider. Borcun asıl sahibi, ödeyenin kim olduğunu; borcu sildirense kime yardım ettiğini bilmez. Gizli verilen nafile sadakanın, açıktan verilen nafile sadakadan yetmiş kat daha sevap olduğunu bilen zevat, yardımlarını mümkün olduğunca gizliden yapmaya gayret eder. Ecdadımız, sağ elin verdiğini sol elinden bile gizler, yaptıkları iyilikleri unutur gidermiş.

 İnsanlığın önderi buyuruyor ki: Cömert insan Allah’a cennete ve insanlara yakın; cehennem ateşine uzaktır. Cimri ise Allah’a cennete ve insanlara uzak; cehennem ateşine yakındır!..(Tirmizi,Birr,40/1961) buyurmaktadır.

İçinde bulunduğumuz Ramazan, rahmet, bereket, mağfiret, hayır, iyilik, yardımlaşma, ayıdır. İnsanların açlıktan can çekiştiği 6 dakikada bir çocuğun sadece ve sadece “AÇLIKTAN” öldüğü bir dünyada Müslüman kesinlikle duyarsız kalamaz ve kalmamalıdır. Vereceği her şeyini kaybetmiş, sadece canı kalmış insanlara yardım edelim. Müslüman olarak, insan olarak imkânlarımız ölçüsünde yardım edelim. İmkânımız yoksa yardımların, hayırların önünü açalım teşvik edelim. Kendiniz bir şeyler yapın ama ne olur bir şeyler mutlaka ama mutlaka yapın.

Ve yine insanlığın önderi buyuruyor ki: VEREN EL, ALAN ELDEN HAYIRLIDIR” buyurmaktadır.

 “PARAMIZ KADAR DEĞİL AMA HAYRIMIZ KADAR KONUŞALIM1421 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

UNUTULMAZ NİTELİKDE
BİR KÖŞE YAZISI
- 30/05/2021
Dünya bir konuk evi, bizlerde konuklarıyız.
GELECEĞE BAKIYORUM - 16/05/2017
GELECEĞE BAKIYORUM
Derneğimiz öncülüğünde İstanbul boğaz turu yaptık - 04/10/2016
Derneğimiz öncülüğünde İstanbul boğaz turu yaptık
Birlik ve bereaberliğimiz bozmak isteyen yerel ve küresel güçlere şerlere fırsat vermeyelim - 03/03/2016
Birlik ve bereaberliğimiz bozmak isteyen yerel ve küresel dış güçlere şer odaklarına fırsat vermeyelim...
SOSYAL MEDYA İlişkisi Bitti İlişkisi Başladı, Hocam Bekarmısın, Naber Kanki - 31/12/2014
SOSYAL MEDYA İlişkisi Bitti İlişkisi Başladı, Hocam Bekarmısın, Naber Kanki
ARKADAŞLAR KAZANDIM - 17/06/2014
ARKADAŞLAR KAZANDIM
Sizde dolandırılınca :Tüketici sorunları ve haklarınızı biliyormusunuz.... - 08/04/2014
Sizde dolandırılınca :Tüketici sorunları ve haklarınızı biliyormusunuz....
Başbakanlık BiMER 'e Mesaj Gönderdim. BİMER uyarıyor. - 20/02/2014
Başbakanlık BiMER 'e Mesaj Gönderdim. BİMER uyarıyor.
AMAN DİKKAT BABAMI BİLE DOLANDIRDILAR YARIN SİZDE DOLANDIRILABİLİRSİNİZ. - 03/02/2014
AMAN DİKKAT BABAMI BİLE DOLANDIRDILAR YARIN SİZDE DOLANDIRILABİLİRSİNİZ.
 Devamı