7/24 ONLİNE ÜYE GİRİŞİ
 ONLİNE WEB ŞUBE 
 
 
                        
UYARI: Adı/Soyad BÜYÜK HARF ile Yazınız
UYARI: Doğrulama için 2 kez Giriş Yapınız
NARDER'İM
Sesli Mesaj Hattı
İstek,Öneri / Şikayet Hattı
Sadece Narder Üyelerine içindir.

KURUMSAL/POSTA GİRİŞİ

HOŞ GELDİN 11 AYIN SULTANI,YA ŞEHRİ RAMAZAN

Peygamber Efendimiz'in (SAV) bazı zamanlarda orucunu hurma ile açtığı bilinmektedir.Bilimsel taraftan bakılınca iftara hurma ile başlamanın faydaları şaşkına çeviriyor,Peki oruç neden hurma ile açılmalı,Peygamber Efendimiz (SAV) iftarı nasıl yapardı

13-03-2024-16:43:23

Yardımseverliğin ve paylaşmanın ön planda olduğu Ramazan Ayında, usulüne uygun şekilde ibadetler yapılmalı, aynı zamanda Peygamber Efendimiz'in (SAV) sünnetleri yerine getirilmelidir. Peygamber Efendimiz'in (SAV) Ramazan ayında yaptığı ibadetler (Teravih, itikaf, oruç ve zikirler) layığıyla yerine getirilmeli ve sevabı yalnızca Allah'tan (c.c) ümit edilmelidir. Müslümanlar Allah'ın farz kıldığı oruç ibadetini gerçekleştirirken yalnızca ağzını değil dilini de tutmalı, kötü söz söylememeli ve kalp kırmamalıdır. Aynı zamanda nefsi terbiye etme ayı olduğundan olabildiğince sevap işlemeli ve günahlardan uzak durmalıyız. Bu ayda müekked sünnet olan Teravih namazlarını kılmalı ve Kuran-ı Kerim Ramazan ayında bulunan Kadir gecesinde indiği için bol bol okunmalı. Mukabelede karşılıklı Kur'an-ı Kerim okuma ve dinleme ile 30. günün sonunda indirilen hatimlerin duası yapılmalıdır.

Peygamber Efendimiz (SAV), orucunu bozacağı vakit şu duayı edermiş:

"Allahümme leke sumtü ve alâ rızkıke eftartü." (Ey Allah’ım, Senin rızan için oruç tuttum ve Senin rızkınla orucumu açıyorum.)” (Ebû Dâvud)

Mervan ibni Salim, ibni Ömer (r.a) rivayetine göre, Peygamberimiz (SAV), orucunu açınca şöyle derdi buyuruyor: “Susuzluk gitti, damarlar ıslandı, inşaallah Teâlâ sevap kesinleşti.” Hadisin râvisi Rezin, duanın başına "Elhamdülillah" kelimesini ilave etti. (Ebu Dâvud)
Selmân İbni Âmir (r.a)'ın rivayetlerine göre Peygamberimiz (SAV), şöyle buyurdu: "Biriniz orucunu açacağı zaman hurma ile açsın; çünkü hurma bereketlidir. Eğer hurma bulamazsa orucunu su ile açsın; çünkü su temizdir." (Tirmizi)

Peygamber Efendimiz (SAV), namaz kılmadan önce orucunu hurma ile açarmış. Kuru ya da yaş olmak üzere iki çeşidi bulunan hurma yoksa birkaç yudum su ile açarmış. İşin bilimsel boyutuna baktığımızda, gün boyu aç ve susuz kalan kimsenin özellikle de karaciğer deposunun dolu olması gerekir. Sahurda tüketilen yiyecek ve içecekler ise kişiyi yalnızca 6 saat yatıştırmaktadır. İftar vakti orucunu hurma ile bozan kimsenin karaciğerindeki bitmiş olan şeker anında takviye edilir.

Sağlık açısından türlü türlü faydasının olduğu bilinen hurmada fruktoz gibi maddeler direkt olarak karaciğere ulaşarak beyne ve diğer organlara yayılmayı kolaylaştırır. Bu sayede kişinin ihtiyaç duyduğu enerji yerine getirilmiş olur. Aç karnına hurmayla değil de başka bir gıdayla başlanırsa iftar açılırsa, bağırsakların şekeri emmesi saatleri alacak ve sindirim problemi oluşturur.


SAHURDA YAPILMASI TAVSİYE EDİLEN DAVRANIŞLAR

İslamiyet için Ramazan ayındaki sahur vaktinin önemi büyüktür. Peki sahurda okunacak dualar nelerdir? Sahur anında Müslümanlar hangi duaları edebilir? Peygamber Efendimiz (SAV)'in sahurda okunmasını önerdiği dua hangisidir? Sizler için araştırdık. İşte Peygamberimizin sahur duası.

On bir ayın sultanı olan mübarek Ramazan-ı şerif ayı, riya karıştırmadan samimi ve içten bir şekilde ibadet edildiği zaman Müslüman kişiler için oldukça faziletli bir aydır. Sadece Ramazan Ayına özel gerçekleştirilen teravih gibi bazı ibadetler, Allah (c.c)'un rızasını kazanabilmek için önemli bir fırsat dönemidir. 1 ay boyunca tutulacak olan oruç ibadetinin heyecanı İslam aleminde bu denli yaygın iken fazileti bol olan ibadetlere yönelmek, bu aydan mağfiretle ayrılmak için çaba gösterenler için çok kıymetlidir.

Peygamber Efendimiz (SAV)'in sünnetlerini özellikle Ramazan ayında sık sık uygulama gayreti gösterilmelidir. Ramazan ayında Peygamberimizin sahur ve iftar adabını bilmeli, O ne ile oruç açıp, hangi duayı okuyorsa Mü'min kimselerin de bunları uygulaması gerekir

Resulallah (SAV) dedi ki; "Allah ve melekleri sahur vakitlerinde istiğfar eden ve sahur yemeği yiyen kimselere salavat getirirler."

  • Az da olsa bir şeyler yemek,
  • Kadir Sûresi'ni okumak,
  • Sahurda şu duayı okumak:
Peygamberimizin sahur duası

"Ya mefzei inde kurbetiy, veya ğavsi inde şiddeti, ileyke fezi'tu ve bike isteğestu, ve bike luztu la eluuzu bi sivake vela etlubu'l ferece illa minke, fe eğisni ve ferric enni, ya men yekbelu'l yesire ve ye'fu eni'l kesiri, ikbel minni'l yesire, ve'fu enni'l kesire, inneke ente'l ğafuru'r Rahim, Allahumme inniy es'eluke iymanen tubaşiru bihi kalbi, ve yakinen hetta a'leme ennehu len yusiybeni illa ma ketebte liy, ve razzini mine'l ayşi bima kasemte li, ya erheme'r rahimin. Ya uddeti fi kurbeti veya sahibi fi şiddeti ve ya veliyyi fi ni'meti ve ya ğayeti fi rağbeti ente's satiru avreti, ve'l aminu rev'eti ve'l mukiylu asreti, feğfir li ğatieti ya erheme'r rahimin."

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın