7/24 ONLİNE ÜYE GİRİŞİ
 ONLİNE WEB ŞUBE 
 
 
                        
UYARI: Adı/Soyad BÜYÜK HARF ile Yazınız
UYARI: Doğrulama için 2 kez Giriş Yapınız
KURUMSAL/POSTA GİRİŞİ

Receb-i Şerif Mübarek üç ayların birincisidir.

Allah’ın habibi Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimiz de bu aylar geldiğinde: “Allahım bize Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua ederdi.


Müminler için sevinç ve bereket kaynağı olan üç ayların saadet gölgesi üzerimize düşmüş bulunuyor. Müslümanlar için yeni bir iklim, yeni bir mevsim yeni bir soluk olan üç aylar, Recep, Şaban, Ramazan da Allah’u Zülcelalin affının ve lütfunun rahmet olarak sağnak sağnak yağdığı, Regaib, Miraç, Berat ve Kadir geceleriyle gönülleri aydınlattığı, müminleri dünyevi ve uhrevi kurtuluşa çağırdığı günlerdir.

    Allah’ın habibi Hz. Muhammed (s.a.s.) Efendimiz de bu aylar geldiğinde: “Allahım bize Recep ve Şaban ayını mübarek kıl ve bizi Ramazan’a ulaştır” diye dua ederdi. (Ahmet, Beyhaki, İbn Mace, Keşfül Hafa, c. 1, sh. 186, No: 554)

    Bu aylarda rahmet melekleri adeta elimizden tutarak bizi Regaib’e, Mirac’a, Berât’a, Kadir’e ve Bayrama götürmektedir. Gitmem diyenler aldanmıştır.

    Onun için her Müslüman bu fırsatı çok iyi değerlendirerek butün hücrelerini yenileyerek, samimi bir gönülle bu şerefli gecelere ve bayrama ulaşmayı hedeflemelidir. Bu aylarda ve gecelerde Allah’a ve Resulullah’a bağlılığımızı artırmalı, sevgi ve ümidini çoğaltmalı, kalbini imanla, zikirle doyurmalıdır.

    Zira kalp, insanın kişilik merkezidir. İnsanın kalite belgesidir. Müminin son savunma hattıdır. Kalbini Allah’a adamayan insan, kişilik bunalımına düşmüş, hastalanmıştır. Kalbini karartan ve çürüten insan ölmüş demektir.

    Rabbimiz Kur’an’ında birçok ayetinde; Allah’ın emir ve yasaklarını kabul etmeyen, Ondan uzaklaşan, kötülüklere dalan, kalplerin hasta, ölü, kör, kirli, kilitli, mühürlü, katı, kuru ve gafil olduğunu haber vermiştir. (Bkz. Bakara, 10; Hac, 46; Maide, 41; Tevbe, 125; A’raf, 101; Kehf, 28; Muhammed, 24; Neml, 8-10; Zümer, 22)

    Bu bakımdan, Müslüman her fırsatta kalbinin bakımını yapmalı, onu kirleten, kötülüklerden temizlemeli ve imanla doldurmalıdır. İşte bu üç aylar ve bu aylarda bulunan kandil geceleri büyük bir fırsattır. Bu ayları gecesiyle gündüzüyle iyi değerlendirelim.

669 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın