NİĞDE NARDER
Kan Grup İNDİR
İskender ÇANKAYA
iskendercankaya@hotmail.com
OKULLARIMIZDA NASIL BİR EĞİTİM-1
29/05/2017

 Zorunlu eğitimin 4+4+4 olması sonucu ikili eğitim yapılan okullarımızda; küçük yaştaki çocukların sabah erken saatlerde derse girmeleri, akşam ise  geç saatlerde dersten çıkmaları hem velileri hem de öğrencileri aşırı derecede yormaktadır. Bu durumu çözmenin tek yolu tüm okullarımızın fiziki durumunu normal eğitim yapabilecek hale getirmektir. Ayrıca, Anaokulları, İlkokul, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokulları sadece “Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği” ile yönetilmektedir. Kısacası 4 farklı türdeki okul bir yönetmelikle idare edilmektedir. Tüm özellikleri farklı olan okulların yönetmelikleri de ayrı olmalıdır. Bunun yanında eğitim sisteminde sık sık yapılan değişiklikler hem öğrenci başarısını, hem de ülkemizin uluslararası yarışmalardaki başarısını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle erkek öğretmenlerimizin kılık kıyafet yönetmeliğine uymamaları sonucu ortaya çıkan olumsuz görüntüleri de öğrenci ve velileri rahatsız etmektedir. Öğrencilerin modeli öğretmenleridir. Bunun için öğretmenlerimiz davranış ve güzel konuşma konusunda öğrencilerine iyi örnek olmaları gerekmektedir.

Eğitimde teknolojinin aşırı kullanılmasının başarıyı artırdığına dair kanıt yoktur. Bir noktaya kadar teknoloji kullanılabilir ama şu an öğrencilerimizin ellerindeki tabletler ve sınıflarda bulunan akıllı tahtalar nerdeyse amacı dışında kullanılır hale gelmiştir. Zaten akıllı telefonlar öğrencilerimizin aklını yeterince almış durumdadır.

           Okul Öncesi ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinin 6/(2).maddesinde; ilköğretim kurumlarında bir ders saati süresinin 40 dakika, teneffüslerin  10 dakika, günlük ders saati sayısının 6,  haftada ise 30 saat olduğu belirtilmektedir. Şu an okullardaki uygulamada bu yöndedir.

          Uzmanların yaptıkları araştırmalara göre çocukların ve yetişkinlerin ortalama dikkat süreleri 16-20 dakikadır.

          Ders saati 40 dakika olduğundan 16-20 dakika sonra öğrencinin derse karşı duyduğu ilgi ve motivasyon sürekli azalmaktadır. Öğrenciler artık birbiri ile konuşmaya veya dışarı çıkmak için bahaneler üretmeye başlamakta ve öğrenci tabiri ile bu yaşta  “dersi kaynatmaya” çalışmaktadırlar.  Öğretmenimiz de bütün maharetini kullanarak dağılan dikkati toplamaya, ders saati süresinin uzun olması nedeniyle bozulan sınıf disiplinini tekrar sağlamaya ve ders süresini kazasız belasız doldurmaya çalışmaktadır.

          Ders sırasında tuvalete gitmeyi bahane ederek dışarıda oyun oynayan, tuvaletini tutamadığı için bazen altına kaçıran, sıkıntıdan başı-karnı ağrıyan, birisi öksürdüğünde koro halinde öksürmeye başlayan öğrencilerimizi çok sık görmekteyiz. Bunların tek nedeni; öğrencilerin yaşlarına göre ders süresinin fazla ve teneffüs süresinin az olmasıdır. Bir de; zil çaldığı halde öğretmenin yazı yazdırmaya, konu anlatmaya devam etmesi öğrencileri iyice sıkmaktadır.  Teneffüs zili çalar çalmaz öğrenciler, kantine yetişmek, tuvalet ihtiyacını karşılamak, diğer sınıfta bulunan arkadaşları ile görüşmek için sınıftan bir an önce çıkma yarışı yapmaktadırlar. Hele bir de okul çok katlıysa,  öğrenci sayısı çoksa,  tuvalet sırası,  kantin sırası derken teneffüs bitmektedir.  Tüm bunların üzerine yönetmelikte olmayan “öğretmen zili” de 2-3 dakika erken çalmakta ve öğrencilerin zamanı çalınmaktadır. Tuvaletini yetiştiremeyen, kantinden zorla aldığı yiyeceği bitiremeyen, arkadaşı ile buluşamayan ve sınıfa geç girdiği için azarlanan bir öğrencinin motivasyonunun nasıl olacağı zaten bellidir.

Bazı Avrupa ülkelerindeki okullarda haftalık ders saati sayıları;

*Belçika’da; 28,

*Fransa’da; 26-27,  

*Almanya’da ilkokul 1. ve 2. sınıflarda 17-23, Üst sınıflarda 23-27 ve ortaokulda 30-32 saat(eyaletlere göre değişiyor),

*Avusturya’da ilkokul 1. ve 2. sınıflarda 21, 3. ve 4. sınıflarda 25 ve ortaokulda da 32-34 saat,

*İngiltere’de 5-7 yaş arası öğrenciler için 21 saat, 8-11 yaş için 23-30 saat, 12-16 yaş için 24 saat,  

*Finlandiya’da ise haftalık ders saati 19-32 saat arasında değişmektedir.

 

Sonuç olarak; İlkokul, Ortaokul ve İmam Hatip Ortaokullarında  günlük ders saati sayısının 5 saate indirilmesi, bir dersin  süresinin 1.2.3.4. sınıflarda 30 dakika, diğer sınıflarda 40 dakika olması ve teneffüs süresinin tüm okullarda 15-20 dakikaya çıkarılması sorunu çözebilir görüşündeyim.  

 

İskender ÇANKAYA

28 Mayıs 2017-Kocaeli

 
429 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NE GÜZELDİ BAYRAMLAR - 14/06/2018
NE GÜZELDİ BAYRAMLAR
ÖĞRETMENİM KURDELE DEĞİL SEVGİ İSTİYORUM! - 19/06/2017
ÖĞRETMENİM KURDELE DEĞİL SEVGİ İSTİYORUM!
IŞIKLAR NEDEN YANIYORDU - 15/05/2017
IŞIKLAR NEDEN YANIYORDU
ONLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ - 03/05/2017
ONLAR BİZİM ÇOCUKLARIMIZ